İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı

İklimlendirme ve soğutma, yalnızca insanların AVM, Plazalar, iş merkezleri, kara, hava ve deniz taşıtları ve tabiki evler gibi ortamlarda konforlu bir şekilde çalışmalarını sağlayan ortam için gerekli değil, sanayinin muhtelif kademelerinde; soğuk hava depoları, çok düşük sıcaklıklarda depolama, muhtelif kimyasal işlemlerin ardından hızlı soğutma gibi uygulamaları kapsayan çok yönlü bir alandır. Bu alanda yetişmiş insan kaynağına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. 

Programımızın amacı Türkiye’de hızla gelişen ve 2023 yılı hedefi 65 milyar dolar, bunun 25 milyar doları ihracat,  olan iklimlendirme piyasasında, uzman eleman ihtiyacına cevap verebilecek stratejik iş gücünü yerinde uygulamayla, piyasanın içinde yetiştirmektir. 

İstanbul Kültür Üniversitesi İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri Programı öğrencileri ders dinliyor2016 yılında ISKAV Isıtma Soğutma Klima Eğitim ve Araştırma Vakfı ile yapılan protokol gereği öğrencilerimiz stajlarını bu vakıf tarafından yönlendirilecek firmalarda yapacaklar, bu firma yöneticileri ile konferans ve seminer gibi organizasyonlar yapılacak ve sektörün lokomotifi olan bu firmalara teknik geziler düzenlenecektir. Bu firmalar mezuniyetten sonra da memnun kaldığı öğrencilerimize iş istihdamı sağlayacaklardır. Ayrıca öğrencilerimize eğitimleri sırasında vakfın laboratuarlarında uygulamalı dersleri yapmak imkanı da verilecektir.

Bu işbirliği protokolü ile öğrencilerimiz sektörün istediği nitelikte teknik eleman olarak yetiştirilecek ve mezun olduklarında ise iş bulma kaygısı yaşamayacaklardır. 

Eğitim Süreci
İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı 2016-2017 Akademik Yılı Güz dönemi itibariyle yeni bir eğitim sistemine geçmiş bulunmaktadır. 

Buna göre öğrenciler; 
Haftada en az 4 gün olmak üzere okul içinde akademik eğitimlerini almaktadırlar. 

ISKAV Logo

ISKAV eğitim ve araştırma vakfı ile yapılan protokoller doğrultusunda 2016’da yeniden düzenlenen dersler sektörde faaliyet gösteren uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda piyasa normlarına göre yeniden düzenlenmiş ve kredilendirilmiştir. Dersler, iklimlendirme ve soğutmanın teorik altyapısını geliştirecek Matematik, İklimlendirme ve Soğutmanın Esasları gibi temel derslerin yanısıra Soğutma ve Isıtma Sistemleri, Havalandırma Sistemleri, Merkezi İklimlendirme Sistemleri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Soğutma Sistem Tasarımı, İklimlendirme ve Soğutma  Elektriği, Koruyucu Bakım ve Arıza Tesbiti, Ticari Soğutma Sistemleri, Endüstriyel Soğutma Sistemleri ve İklimlendirme Soğutma Sistemlerinİklimlendirme ve soğutma, yalnızca insanların AVM, Plazalar, iş merkezleri, kara, hava ve deniz taşıtları ve tabii ki evler gibi ortamlarda konforlu bir şekilde çalışmalarını sağlayan ortam için gerekli değil, sanayinin muhtelif kademelerinde; soğuk hava depoları, çok düşük sıcaklıklarda depolama, muhtelif kimyasal işlemlerin ardından hızlı soğutma gibi uygulamaları kapsayan çok yönlü bir alandır. Bu alanda yetişmiş insan kaynağına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. 
Programımızın amacı Türkiye’de hızla gelişen ve 2023 yılı hedefi 65 milyar dolar, bunun 25 milyar doları ihracat,  olan iklimlendirme piyasasında, uzman eleman ihtiyacına cevap verebilecek stratejik iş gücünü yerinde uygulamayla, piyasanın içinde yetiştirmektir. 

İstanbul Kültür Üniversitesi ​İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı 2008 yılında kuruldu. İklimlendirme ve Soğutma Teknikeri yetiştiren program oluşturduğu kendine özel eğitim sistemiyle bugün Sanayi Üniversite işbirliğinin en canlı örneğini sergilemektedir. Bir Sivil Toplum Kuruluşu olan İklimlendirme ve Soğutma Eğitim Danışma ve Araştırma Derneği ile iş birliği protokolü çerçevesinde çalışmalar yapmaktadır. Öğrencilerini bu derneğe bağlı 1500’ün üzerinde firmada Akademik eğitimi boyunca istihdam etmektedir. Haftada 2 gün üniversitede akademik eğitimini alan öğrenciler geri kalan 3-4 gün ilgili firmada çalışmaktadır. Buna karşılık teknolojiyi yerinde, yaşayarak uygulamanın ve piyasa tecrübesi kazanmanın yanı sıra kazandığı aylık ücret ile eğitim masraflarını kendi çıkarabilmektedir. Diplomasını aldığında akranlarına göre 2 senelik bir piyasa tecrübesiyle, çoğu zaman çalışmakta olduğu firmada devam ederek iş bulma sıkıntısı yaşamamaktadır. Mezuniyetiyle birlikte özgüveni, bilgi birikimi ve kazandığı tecrübesiyle hayata bir adım önde başlamaktadır.

Dilediğinde Dikey Geçiş Sınavıyla (DGS) 4 senelik Makine ve Enerji Mühendisliklerine veya sınavsız olarak Açık Öğretim Fakültesine devam edebilmektedir.

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı ile FRİTERM, ALARKO firmaları ve  İSKAV  (İklimlendirme Soğutma ve Klima Araştırma ve Eğitim Vakfı ) arasında protokol yapılmıştır. Yapılan protokol gereği bu kurumlardan staj yeri , ayrıca  gerektiğinde derslerin güncellenmesi  ve  laboratuvar desteği ve sektörel gelişimlere uygun olarak  seminer, konferans ve teknik gezi desteği  almaktayız. Böylece öğrencilerimiz sektörde aranan elemanlar olarak mezun oluyorlar.

Öğrencilerimiz iş bulma konusunda sorun yaşamamaktadırlar. Ülkemizdeki gelişen inşaat sektörü sayesinde iklimlendirme ve soğutma sektöründe çalışacak tekniker ve teknisyen ihtiyacı çok fazladır. Öğrencilerimiz daha okurken iş teklifleri almakta ve mezun olur olmaz hemen birçok sektörle kıyaslanmayacak kadar iyi iş olanakları ile iş bulabilmektedirler.

İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı mezunları; binaların, taşıtların, soğuk hava depolarının ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin projelendirilmesi, kurulması ve çalıştırılması için planlanan faaliyetleri yürütebilirler. Ayrıca, kamu ve özel kuruluşlara ait fabrika veya imalathanelerde, soğuk hava depolarında, AVM'ler, nükleer tesisler, büyük marketlerde teknik bilgilerini kullanabilir ve kendi iş yerlerini de açabilirler.
Mezunlarımızın tümü ya başarı ile hayata atılmakta veya dikey geçiş sınavı ile lisans tamamlama programlarına devam etmektedirler.

Öğr. Gör. Halide Serpil Karakuş
Program Başkanı

 

Gelişen piyasada mezun olan öğrencilerimizin iş bulabilmeleri olasılığı %'100 dür. İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Programı mezunları, binaların, taşıtların, soğuk hava depolarının ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinin projelendirilmesi, kurulması ve çalıştırılması için planlanan faaliyetleri yürütebilirler. Ayrıca, kamu ve özel kuruluşlara ait fabrika veya imalathanelerde, soğuk hava depolarında, AVM 'ler, nükleer tesisler, büyük marketlerde teknik bilgilerini kullanarak çalışabilirler ve kendi iş yerlerini de açabilirler.
Program Başkanı Öğr.Gör. Halide Serpil Karakuş
E-Posta s.karakus@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 66
Faks  0(212) 543 69 70
1. Sınıf Danışmanı Öğr.Gör. Görkem Katmer
E-Posta g.katmer@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 11
Faks  0(212) 543 69 70
2. Sınıf Danışmanı Öğr.Gör. Halide Serpil Karakuş
E-Posta s.karakus@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 66
Faks  0(212) 543 69 70
İstanbul Kültür Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, İncirli Yerleşkesi, Yolbaşı S., 34147 Bakırköy/İstanbul.