Optisyenlik Programı

İstanbul Kültür Üniversitesi Optisyenlik Programı'nın eğitim süresi toplam olarak 2 yıldır. Teorik, uygulamalı ve seçmeli derslerden oluşan bir program öğrencilerimizi beklemektedir. Eğitim süresi içinde 1. ve 2. yarıyıldaki dersler genellikle mesleki yeterlilik için gereken temel ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. 3. ve 4. yarıyılların dersleri ise optisyenlik alanında uzmanlaşmaya yönelik derslerden oluşmaktadır. Ayrıca işyeri uygulamaları ile öğrencinin bu alanda deneyim kazanması amaçlanmıştır. 

Öğrencilerimiz; iş yerlerindeki eğitim/uygulamaları ve dersleri Yükseköğretim Kurulu'nun belirlediği esas ve usuller çerçevesinde tamamladıkları takdirde programdan mezun olup, “Optisyen” ünvanı taşıyacaklardır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Optisyenlik Programı'nda, alana yönelik mesleki dersler uzman öğretim kadrosu tarafından yürütülmekte,  program öğrencileri, bu konuda çalışan firmalara yapılan teknik ziyaretlerle tüm süreçleri yakından izleme olanağı bulmaktadır.

Eğitimlerine yurt dışında devam etmek isteyen mezunlarımız ise  İstanbul Kültür Üniversitesi’nin yurtdışındaki üniversiteler ile yaptığı Erasmus protokolleri sonucunda, gerekli şartları sağlamaları durumunda bazı yarıyılları yurt dışındaki üniversitelerde okuma şansına sahip olabilmektedir. Erasmus programı aracılığıyla staj olanağına da sahiptirler.

Ayrıca lisans öğrenimine devamları hakkındaki yönetmelik hükümlerinden faydalanarak, alanlarına kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile uygun lisans programlarına kayıt hakkı kazanarak 4 yıllık bir lisans programı bitirme şansına da sahiptirler.

İki yıllık programın hedefi; optisyen unvanı ile çalışacak teknik elemanları yetiştirmek ve optik sektörüne kazandırmaktır. 

Bu programı tamamlayan öğrenciler, Temel Fizik ve Optik bilgisine sahip, optisyenlik ile ilgili araçların işleyişi hakkında bilgi sahibi olan ve bunları kullanabilen, ayrıca göz ve insan anatomisi hakkında yeterli bilgi sahibi, gözlük camı-çerçevesi seçim ve montajını kendisine iletilen verilere göre yapabilen ve bunun için gereken optik aletleri kullanabilen nitelikli bir optisyen olarak mezun olacaklardır.

İstanbul Kültür Üniversitesi Optisyenlik programının bir diğer amacı ise optik konusunda hizmet veren bir işletmenin yönetimi planlayan, iş programlarını hazırlayan ve maliyet hesaplarını yapabilen, çeşitli ürünleri girişimcilik ruhuyla pazarlayan, alanındaki yenilikleri takip edebilecek yabancı dil düzeyine ulaşabilmiş, mesleğinin gerektirdiği toplumsal ve etik sorumluluklara sahip, mesleği ile ilgili sağlık tedbirlerini önemseyip, uygulayan optisyen mezunlar vermektir. 

İKÜ Optisyenlik Programı’nın %25, %50 ve Tam Burslu kontenjan seçenekleri vardır. ÖSYM Burslarının yanında başarılı öğrencilerimize vermiş olduğumuz vakfımızın başarı bursları ve ihtiyaç bursları da bulunmaktadır.

Optisyenlik Programı'nda gözlük konusunda çalışabilecek, nitelikli teknik elemanları yetiştirmektir esastır. Bu meslek için gerekli sistemlerin işleyişini bilen ve uygulayabilen, gerekli paket programlarını kullanabilen, göz anatomisini bilen, optik işletmenin işleyiş ve yönetimini planlayabilen, çerçeve/cam seçimi ve montajını reçete verilerine uygun yapabilen, girişimci ruha sahip, toplam kalite felsefesini benimsemiş ve en az bir yabancı dili kullanan teknik elemanlar mezun edecek bir program uygulamak amacımızdır.

Öğr. Gör. Nahid Tekin
Program Başkanı 

Optisyen ünvanına sahip olarak mezun olan öğrencilerimiz, şahsına ait optik mağazalarını açabilir, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilir veya gözlük yapan/satan optik işletmelerde görev yapabileceklerdir.
Program Başkanı Öğr.Gör. Nahid Tekin
E-Posta n.tekin@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 43 25
Faks  0(212) 543 69 70
1. Sınıf Danışmanı Öğr.Gör. Kübra Mertel
E-Posta k.mertel@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 11
Faks  0(212) 543 69 70
2. Sınıf Danışmanı Öğr.Gör. Kübra Mertel
E-Posta k.mertel@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 11
Faks  0(212) 543 69 70
İstanbul Kültür Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, İncirli Yerleşkesi, Yolbaşı S., 34147 Bakırköy/İstanbul.