Optisyenlik Programı

Optisyenlik programımız; göz haztalıkları uzmanları tarafından refraksiyon kusuru tespit edilen hastaların görme kusurlarının giderilmesi ya da azaltılması amacıyla göz hastalıkları uzmanları tarafından verilen reçetedeki değerler doğrultusunda optik gereçleri seçip hazırlayarak hastaya uygulayan Optisyenleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 

Optisyen olmak isteyenlerin, çözüm üreten ve sistemli düşünme gücüne sahip, fizik ve biyoloji konularına, özellikle fiziğin optik (ışık) konusuna ilgi duyan; el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen; estetiğe önem veren; dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olması beklenir.

Bu programı tamamlayan öğrenciler, Temel Fizik ve Optik bilgisine sahip, optisyenlik ile ilgili araçların işleyişi hakkında bilgi sahibi olan ve bunları kullanabilen, ayrıca göz ve insan anatomisi hakkında yeterli bilgi sahibi, gözlük camı-çerçevesi seçim ve montajını kendisine iletilen verilere göre yapabilen ve bunun için gereken optik aletleri kullanabilen nitelikli bir optisyen olarak mezun olacaklardır.

Optisyenlik Programı, Optik sektörüne nitelikli ve güncel teknolojilere hakim Optisyen unvanı ile çalışacak profesyonelleri yetiştirmektedir.

Ayrıca lisans öğrenimine devamları hakkındaki yönetmelik hükümlerinden faydalanarak, alanlarına kontenjan açıldığı takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile uygun lisans programlarına kayıt hakkı kazanarak 4 yıllık bir lisans programı bitirme şansına da sahiptirler.

Güçlü akademik kadro, Teknolojik gelişmeler doğrultusunda güncellenen bir öğrenim programı bulunmaktadır.

Programımız optik konusunda hizmet veren bir işletmenin yönetimi planlayan, iş programlarını hazırlayan ve maliyet hesaplarını yapabilen, çeşitli ürünleri girişimcilik ruhuyla pazarlayan, alanındaki yenilikleri takip edebilecek yabancı dil düzeyine ulaşabilmiş, mesleğinin gerektirdiği toplumsal ve etik sorumluluklara sahip, mesleği ile ilgili sağlık tedbirlerini önemseyip, uygulayan optisyen mezunlar vermektedir.

Bir Optisyen için gerekli sistemlerin işleyişini bilen ve uygulayabilen, gerekli paket programlarını kullanabilen, göz anatomisini bilen, optik işletmenin işleyiş ve yönetimini planlayabilen, çerçeve/cam seçimi ve montajını reçete verilerine uygun yapabilen, girişimci ruha sahip, toplam kalite felsefesini benimsemiş ve en az bir yabancı dili kullanan güncel teknolojilere hakim mezunlar yetiştirmek  amacımızdır.

Optisyenlik Programı'nda gözlük konusunda çalışabilecek, nitelikli teknik elemanları yetiştirmektir esastır. Bu meslek için gerekli sistemlerin işleyişini bilen ve uygulayabilen, gerekli paket programlarını kullanabilen, göz anatomisini bilen, optik işletmenin işleyiş ve yönetimini planlayabilen, çerçeve/cam seçimi ve montajını reçete verilerine uygun yapabilen, girişimci ruha sahip, toplam kalite felsefesini benimsemiş ve en az bir yabancı dili kullanan teknik elemanlar mezun edecek bir program uygulamak amacımızdır.

Öğr. Gör. Gözde Yılmaz
Program Başkanı 

Optisyen ünvanına sahip olarak mezun olan öğrencilerimiz, şahsına ait optik mağazalarını açabilir, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilir veya gözlük yapan/satan optik işletmelerde görev yapabileceklerdir.
Program Başkanı Öğr. Gör. Gözde Yılmaz
E-Posta g.yilmaz@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 ** ** 
Faks  0(212) 543 69 70
İstanbul Kültür Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Bakırköy Yerleşkesi İncirli Binası, Yolbaşı S., 34147 Bakırköy/İstanbul.


Son Güncelleme Tarihi: Pt, 12/04/2023 - 12:48