Moda Tasarımı Programı

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı Programının amacı, tekstil, hazır giyim ve moda alanında mesleki ve teknik donanıma sahip, bilimsel düşüncelerini estetik bir biçimde şekillendirerek özgün tasarımlar üretebilen, çağdaş ve yaratıcı moda tasarımcıları yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Çizim yapan öğrenciEğitim Süreci:

İlkel dönemde soğuktan korunmak için giyilen hayvan postundan Sümerbank dönemindeki o harika desenli kumaşlara. Oradan da arada bir geçmişe dönüş yaparak günümüze... Bırakılamaz geçmiş hiç bir alanda olamayacağı gibi moda tasarımı alanında da. Geçmiş tarihtir, geçmiş belge... Bugünü var edendir. Bundandır sanat tarihine, moda tarihine ve insanın var oluşundan bugüne dek yaratılan, savunulan sanatsal her yaklaşıma olan bağımız, ilgimiz. Mesele makinayı kullanmaktan da önce,  kullanma amacının bilincidir. İğne iplik tutmaktan, drapaj yapmaya, stilizasyondan, yenilikçi giysi tasarımlarına dek her şeye meraklıysan tüm bunları birlikte uygulamak ve geçmişin öğretileri ile bugünü, yarınları tasarlamak üzere seni bekliyoruz. Hayır hayır, moda olanı tasarlamak değil, modayı tasarlamak üzere. Ne de olsa senin yarattığın her tasarım da dün de bugün de yarın da moda. Peki senin için moda ne? Yalnızca sana yakışan mı? Eğer cevabın evet ise senin her giydiğin moda. Çünkü sana her şey yakışır. Mesele giyinmek değil yalnızca. Doğayı koruyarak yaratmak, topluma; sanatla, tasarımla katkı sunmak. Bu cümleyi de okuduysan sıkılmadan, sabrına ve yaratacaklarına yürekten inanıyor ve seni de aramıza bekliyoruz. Haydi Kültür’lü, tut şu kumaşın ucundan? Daha yaratacak çok şeyimiz var.

Programın    eğitim    dili Türkçe olup eğitim süresi 2 yıldır. Dersler, teorik ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir. İKÜ Moda Tasarımı Programı'mıza TYT puanı ile lise mezunu öğrenciler yerleştirilmektedir.

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı programında dersler, teorik ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir. Eğitim sürecinde alınması zorunlu dersler; Moda ve Giysi Tarihi, Mesleki Teknik Çizim, Tekstil Teknolojisi, Temel Sanat Eğitimi I, Kalıp Uygulama Teknikleri I-II, Giysi Üretim Teknikleri I-II, Giysi Tasarım Atölyesi I-II, Bilgisayar Destekli Giyim Tasarımı I-II, Kumaş ve Malzeme Bilgisi, Temel Tasarım, Yaratıcılık, Fikri Haklar ve Tasarım Etiği, Desen Çizim Teknikleri, Mesleki Yabancı Dil, Çağdaş Moda, Bilgisayarlı Kalıp Hazırlama I-II, Bitirme Projesi, Deneysel Tasarım Atölyesi, İş Yeri Uygulaması dersleridir. Ayrıca alınması gereken seçmeli dersler; 3D Kalıp Simülasyonu, 3D Giysi Tasarımı, 3D Kumaş Tasarımı, 3D Kumaş Simülasyonu, Tekstil Tasarımı I-II, Moda Resmi İllüstrasyonu I-II, Giyim Ve Anatomi, Moda Marka ve Stil İlişkisi, Drapaj, Denim Tasarımı, Çocuk Giyim Tasarımı, Ev Tekstili Tasarımı, Deri Ürünleri Tasarımı, Giysi Süsleme Teknikleri, Aksesuar Tasarımı, Desen Tasarımı, İç Giyim Tasarımı gibi sanat, bilim ve iletişim alanında gerekli tüm bilgi ve becerileri kazandıracak dersler okutulmakta ve proje çalışmaları ile desteklenmektedir.  

İKÜ Moda Tasarımı Programı yüzde 50 ve yüzde 100 burslu kontenjanlara sahiptir. Bölümün temel amaçlarından biri üniversite-sanayi iş birliğini sağlayarak, öğrencinin mezun oluncaya kadar uygulamalı çalışmalar yapmasını sağlamaktır. Programda zorunlu mesleki staj uygulaması 40 iş günü olup bu eğitim, MHGF (Moda Hazır Giyim Federasyonu), HİGE-DER, TİGSAD, GİYİMKENT, BİSSE, COLİN’S, LOFT, DAGİ, KOM, VAKKO, PİERRE CARDİN, SUWEN, POZİTİF DESEN, CAMPİONE gibi birçok kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Moda Tasarımı Programı öğrencilerimizin diğer ön lisans programları ile Çift Anadal olanağı bulunmaktadır. Başarılı öğrencilerimize Erasmus öğrenci hareketliliği ve Erasmus öğrenci staj hareketliliği programları ile yurt dışına gitmelerine fırsat verilmekte ayrıca DGS sınavına girerek lisans eğitimlerine devam edebilirler.

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı Programı öğrencilerimizin aldıkları temel eğitimin yanında sosyal yönden de gelişimlerini destekleyen seminerler, firma-mağaza gezileri, sektörün değerli marka ve isimlerinden workshoplar, çeşitli fuar ve sergi çalışmaları ile ve ayrıca staj sürecinde anlaşmalı olduğumuz firmaların hem tasarım yapabilen hem de proje ve fikirlerini yaratıcı ürün çözümlemeleriyle ifade edebilen gençlerimizin daha mezun olmadan sektöre girmelerini sağlıyoruz.
 

İstanbul Kültür Üniversitesi Moda Tasarımı programı olarak vizyonumuz; moda ve marka yaratma becerisine sahip, bugünün ve geleceğin küresel toplum ve çalışma ortamı zorlukları ile baş edebilecek, moda sektörünün gereksinim duyduğu bilgi ve becerilere sahip, gelişen, kendini ifade edebilen, özgün ve üretken moda tasarımcılarını yetiştirmektir.


Misyonumuz; Kuramsal bilginin ve uygulamanın birlikte yürütüldüğü, gelişmiş teknolojik donanıma sahip, tasarım sürecinin soyuttan somuta, fikirden ürüne kadar tüm aşamaları organize ederek yeni ürün yaratabilen, sektörü iyi tanıyan, yaratıcı, uluslararası düzeyde moda tasarımı eğitimi veren kurumlarla iş birliği içinde olmak, nitelikli iş gücü ve teknik bilgi transferi ile alanındaki akademik bilginin ve moda sanayisinin gelişmesine katkıda bulunmak, araştırmacı, sanatsal bakış açısına sahip, etik değerleri güçlü mezunlar yetiştirmek bölümümüzün görevleri arasındadır. 

Moda sektörünün hızla gelişen ve değişen taleplerine cevap verebilen, güncel teknolojileri kullanma bilgi ve becerisi kazanmış, tasarım sürecini organize etme yeteneğine sahip, yaratıcı moda tasarımcılarına duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu doğrultuda Moda Tasarımı Programının amacı estetik ve işlevsel değerlere uygun tasarımlar yapabilen, moda-marka yaratma bilgi ve becerisine sahip teknolojik gelişmeleri takip eden, moda endüstrisinin gereksinim duyduğu nitelikte tasarımcılar yetiştirmektir. 

Tekstil, Hazır Giyim ve Moda Endüstrisi’nin uluslararası ölçekte gereksinim duyduğu, fark yaratan geleceğin moda tasarımcılarını Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programında görmekten mutluluk duyacağız.


Öğr. Gör. Nilgün DEMİRHAN
Program Başkanı

Tasarım ve Moda kavramının uygulandığı alanları belirli sınırlar içine sığdırmak zor olsa da çalışma alanlarını bir çerçeve içinde toplamak; bu alana yönelik araştırma yapan adaylar için yararlı olacaktır. 

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programı mezunları; kendi markalarını yaratarak kurumsallaşabilecekleri gibi, hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün tasarım ve ürün geliştirme departmanlarında tasarımcı olarak çalışabilir ya da firmalara dışarıdan tasarım ve danışmanlık hizmeti verebilirler. Bunların dışında, ürün yönetimi, tasarım yönetimi, moda danışmanlığı ve trend araştırması üzerine uzmanlaşabilir, tasarım stüdyoları, moda ajansları, pazarlama, satın alma, mağazacılık ve iletişim konularında sektörde yer bulabilirler.
Bu geniş çalışma alanlarının boyutu ve çeşitliliği; Moda Tasarım çatısı altındaki alanların çeşitliliği ve boyutuyla birbirine koşuttur. 
Program Başkanı Öğr.Gör. Nilgün Demirhan
E-Posta n.demirhan@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 74
Faks  0(212) 543 69 70
Program Danışmanı Öğr.Gör. Neslihan Tokat Ozan
E-Posta n.ozan@iku.edu.tr
Tel (0212) 498 49 67
Faks  0(212) 543 69 70
İstanbul Kültür Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu, Bakırköy Yerleşkesi İncirli Binası, Yolbaşı S., 34147 Bakırköy/İstanbul.


Son Güncelleme Tarihi: Pt, 12/04/2023 - 12:47